• A pedagógusok értékrendje

        • A 20. században az oktatási intézmények elsődleges célja még az volt, hogy minél több információt, tudást adjon a diákoknak. Napjainkra megváltozott az iskola és a pedagógus szerepe az oktatásban. Rohanó világunkban a felnövekvő nemzedék olyan információáradatnak van kitéve, melynek feldolgozásához, megértéséhez nem elegendő a pedagógus hagyományos ismeretátadó szerepének megtartása.

          Az új társadalmi elvárások szerint sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a pedagógus személyiségére, mert sok esetben rajta áll vagy bukik, mennyire kelti fel a diákok érdeklődését egy-egy téma iránt. A mindennapi pedagógusmunka lényege, középpontja a gyermek, a vele való foglalkozás, tudásának, képességeinek, személyiségének maximális kibontása, építése.

          Az oktató-nevelő munkában nagyon fontos szerepet kap maga a pedagógus személyisége. Iskolánkban arra törekszünk, hogy pedagógusaink a következőknek megfeleljenek: A jó pedagógusnak van humorérzéke, szereti a gyerekeket. Barátságos kapcsolatot igyekszik fenntartani az osztálytermen kívül is. Nyitott az új módszerek befogadására, a tanítási folyamatban mindig megfelelően felkészült, objektív, következetes, precíz, érthetően magyaráz és kreatív. Nyitottságával, érdeklődésével, igényességével, következetességével példamutató. Betartja a társadalmi normákat. A tanulókban pozitív viszonyt alakít ki a kultúra, a nemzeti értékek iránt. Részt vállal a kulturális rendezvények szervezésében, illetve jelenlétével meg is tiszteli azt. Környezetvédelemre nevel.

          A jó pedagógus ismeri a tanítványai képességeit, bekapcsolódik diákjaival a tanulmányi versenyekbe, és ott tehetségükhöz mérten jó eredményeket ér el. Nem riad vissza az új ismeretek, tankönyvek, segédeszközök használatától sem. Munkafegyelme is megfelelő. Pontosan kezdi és végzi a tanórákat, nem feledkezik meg osztályfőnöki teendőiről sem. A társas kapcsolataiban megfelelően kommunikatív, megértő, toleráns, megbízható. A jó tanító részt vállal az iskolán kívüli tevékenységekben is.

          A jó pedagógus nem játszik szerepet, nem bújik álarc mögé, hanem nyíltan, őszintén megmutatja önmagát tanítványai előtt, szem előtt tartva azt a szempontot, hogy csak következetes magatartásával tud hatni diákjaira, s tud csak igazi példává válni.

          Brainstorming módszer segítségével vannak összeállítva az általunk legfontosabbnak tartott értékrendeket.