• Az iskoláról

        • A minőségi oktatás fontos feltétele, hogy az iskola tisztában legyen egyrészt a minőség oktatásbeli értelmezésével, másrészt képes legyen saját tevékenységének minőségszempontú elemzésére. Szeretnénk a jövőben elérni, hogy intézményi minőségirányítási programunk valóban alkalmazható segítő alapdokumentum legyen.

          „Az iskola arra való; hogy az ember megtanuljon tanulni,

                                             hogy felébredjen a tudás vágya,

                                             megismerje a jól végzett munka örömét,

                                             megízlelje az alkotás izgalmát,

                                             megtanulja szeretni, amit csinál, és

                                             megtalálja azt a munkát, amit szeretni fog.”

                                                                                 Szent-Györgyi Albert

                     

          Gömörhorkai Magyar Tannyelvű Alapiskola általános műveltséget megalapozó, 2002-től jogalanyisággal nem rendelkező közoktatási intézmény.

                      Az iskola története a 18. századra nyúlik vissza, amikor felépítették az iskola épületét, mely a jelenlegi épület helyén állt. A tanítási nyelv magyar volt, református hitvallást gyakoroltak és a növendékek átlagos száma 106 volt évente. Tanítóként a Sárospataki Főiskola papnövendékei dolgoztak az iskolában 1832-ig.

          A háború alatt a református iskola nagyon megrongálódott, ezért iskolai célra nem használták. Később az erősen megrongálódott és elhasználódott iskolai épületet lebontották. Az iskolaköteles gyerekek a Gömörhorkai Parír- és Cellulóz Gyár mellett működő szlovák tannyelvű iskolába jártak. A magyar iskolát 1955. szeptemberében nyitották meg újra. Ekkor a tanulók száma 79 volt. 1976. december 28-án adták át az új iskolát, ahol jelenleg is magyar nyelven folyik az oktatás.

           A mi iskolánk kis létszámú kisiskola, a tanítás összevont osztályokban tőrténik a 2010/2011-es iskolai évben 24 diákkal. Az intézmény saját számítástechnikai szaktanteremmel, iskolai könyvtárral, iskolai klubbal, konyhával és étkezdével, tágas udvarral és játszótérrel rendelkezik. Hiányosságként a tornatermet kell megemlítenem.

          Az iskola legtöbb diákja falunk lakója, de a környező településekről is vannak tanulóink. A tanulók összetétele vegyes. Diákjaink jó eredményeket érnek el különböző tudást felmérő versenyeken, ám akadnak olyan tanulóink is, akik hátrányos szociális helyzetük miatt gyengébb teljesítményt nyújtanak a tanítási órákon.

          A nevelést és oktatást iskolánkon 2 szakképzett pedagógus és 1 nevelőnő biztosítja. Intézményünk fenntartójának közreműködésével tanulóink az iskolai klubban hasznosan töltik el a délutáni szabadidejüket. 4 szakkör szolgáltatásait vehetik igénybe, melyek az irodalom, az idegen nyelv, a művészet területeit foglalják magukba.

          Iskolánk a megalakulás pillanatától kezdve aktív közreműködője a község rendezvényeinek, ünnepségeinek. Rendszeresen és nagy örömmel veszünk részt a helyi ünnepi műsorokon. Tanulóink szervezett formában részt vesznek különböző kiállításokon, író-olvasó találkozókon, kulturális programokon, hangversenyeken. Szívesen látogatják a múzeumokat és a színházi előadásokat is. 

          Tanulóinkat összefüggésekben és rendszerben való gondolkodásra, az önálló tanulásra, információszerzésre, az értéktelen információk kiszűrésére neveljük. Valóságos életteret szeretnénk biztosítani a tanulóknak képességeik kibontakozásához, az önmegvalósításhoz.

           

           

           

          A pedagógus értékrendje

           

          A 20. században az oktatási intézmények elsődleges célja még az volt, hogy minél több információt, tudást adjon a diákoknak. Napjainkra megváltozott az iskola és a pedagógus szerepe az oktatásban. Rohanó világunkban a felnövekvő nemzedék olyan információáradatnak van kitéve, melynek feldolgozásához, megértéséhez nem elegendő a pedagógus hagyományos ismeretátadó szerepének megtartása.

          Az új társadalmi elvárások szerint sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a pedagógus személyiségére, mert sok esetben rajta áll vagy bukik, mennyire kelti fel a diákok érdeklődését egy-egy téma iránt. A mindennapi pedagógusmunka lényege, középpontja a gyermek, a vele való foglalkozás, tudásának, képességeinek, személyiségének maximális kibontása, építése.

          Az oktató-nevelő munkában nagyon fontos szerepet kap maga a pedagógus személyisége. Iskolánkban arra törekszünk, hogy pedagógusaink a következőknek megfeleljenek: A jó pedagógusnak van humorérzéke, szereti a gyerekeket. Barátságos kapcsolatot igyekszik fenntartani az osztálytermen kívül is. Nyitott az új módszerek befogadására, a tanítási folyamatban mindig megfelelően felkészült, objektív, következetes, precíz, érthetően magyaráz és kreatív. Nyitottságával, érdeklődésével, igényességével, következetességével példamutató. Betartja a társadalmi normákat. A tanulókban pozitív viszonyt alakít ki a kultúra, a nemzeti értékek iránt. Részt vállal a kulturális rendezvények szervezésében, illetve jelenlétével meg is tiszteli azt. Környezetvédelemre nevel.

          A jó pedagógus ismeri a tanítványai képességeit, bekapcsolódik diákjaival a tanulmányi versenyekbe, és ott tehetségükhöz mérten jó eredményeket ér el. Nem riad vissza az új ismeretek, tankönyvek, segédeszközök használatától sem. Munkafegyelme is megfelelő. Pontosan kezdi és végzi a tanórákat, nem feledkezik meg osztályfőnöki teendőiről sem. A társas kapcsolataiban megfelelően kommunikatív, megértő, toleráns, megbízható. A jó tanító részt vállal az iskolán kívüli tevékenységekben is.

          A jó pedagógus nem játszik szerepet, nem bújik álarc mögé, hanem nyíltan, őszintén megmutatja önmagát tanítványai előtt, szem előtt tartva azt a szempontot, hogy csak következetes magatartásával tud hatni diákjaira, s tud csak igazi példává válni.

           

           

            Intézményünk, a Gömörhorkai Magyar Tannyelvű Alapiskola jelentős szerepet tölt be a kisebbségi oktatásban, sajátos értékeket közvetít, próbál megfelelni az oktatás változásainak. Szem előtt tartjuk a megújulást és az európai normákat. Elkötelezettek vagyunk a minőségi munka, a folyamatos fejlesztés és a partnerközpontú működés iránt. 
           

          • Iskolánk célja művelt, jellemes, korszerű tudással rendelkező, problémamegoldásra kész tanulók képzése.
          • Célunk a szakmai felkészültség, igényes munkavégzés, a kreativitásra való készség, az önmegvalósításra való törekvés.
          • Feladatainkat a kötelező tanítási órákon, szakkörökön, szabadidős rendezvényeken, kirándulásokon, erdei iskolai programokban, versenyeken valósítjuk meg.
          • A hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatása, felkarolása, a tehetséges tanulók kibontakoztatása valamint a tanórán kívüli szabadidő hasznos eltöltése jelentős szerepet játszanak intézményünk életében.
          • Továbbra is biztosítjuk a délutáni napközis tevékenységet.
          • Feladatunk a jövőbe nézve is az óvodával együttműködve vonzóvá tenni intézményünket a tanköteles korba lépő gyermekek és szüleik számára.
          • Intézményünk versenyképességének megtartása érdekében megőrizzük, és lehetőségeink szerint fejlesztjük az idegen nyelv- és a számítástechnikai oktatást. Az idegen nyelvtudás nemcsak tanulóink, hanem a pedagógusok számára is elengedhetetlen az EU-integráció küszöbén.
          • Céljaink eléréséhez az egyik legfontosabb út a pályázati lehetőségek jobb kihasználása. Célunk olyan iskolát működtetni, amely lehetővé teszi a rendelkezésre álló erőforrások leghatékonyabb felhasználását.
          • Olyan alkotószellemben működő iskolát szeretnénk, ahol a pedagógusok módszertanilag és szakmailag rugalmasak, ahol az oktatási és nevelési folyamatban közvetlen partneri kapcsolat kialakítására alkalmasak.
          • Partnerkapcsolatainkat politikamentes szemlélet, korrekt együttműködés, kölcsönös segítség jellemzi, melyet szeretnénk a jövőben is megtartani. Színvonalas szolgáltatásainkkal továbbra is szeretnénk megfelelni a magyar nemzetiség, a fenntartó, a szülők, a tanulók elvárásainak, igényeinek.
          • Intézményünk fő célkitűzéseihez tartozik, hogy a társadalmi és helyi igényeknek megfelelő nevelési-oktatási szolgáltatást nyújtson. Figyelembe vesszük a partneri igényt és elvárásokat, a megfelelő kommunikációt, és a panaszkezelést. Iskolánk legfontosabb feladata, hogy hozzájáruljon a tanulók személyiségének, képességeinek és készségeinek kibontakoztatásához, segítse szellemi, testi fejlődésüket és az egészséges életmód kialakítását.
          • Törekszünk a jó munkahelyi légkör, a jó közérzet biztosítására, a dolgozók munkájának erkölcsi és anyagi elismerésére. Célunk, hogy dolgozóink jól érezzék magukat munkahelyükön, megtalálják itt egyéni karrierjük megvalósításának lehetőségeit.


              További célok:
           

          • Az európai, a nemzeti, a kisebbségi kultúra megismertetése.
          • Az önművelés, az értékelés és önértékelés, az önálló tanulás képességének kialakítása.
          • A különböző kultúrák megismerése (multikulturális nevelés) segítse a különböző kultúrájú, értékrendszerű tanulók közötti együttműködést.
          • Fegyelem és önfegyelem kialakítása, konfliktuskezelésre nevelés.
          • Nyitottságra nevelés az élményekre, tevékenységekre, az esztétikum befogadására és létrehozására.
          • Az egészséges testi-lelki állapot kialakítása, az egészség megőrzésének fontossága. Az egészséges és kulturált életmód iránti igény kialakítása. A testmozgás iránti igényfelkeltés. 




                                                   Az iskola küldetésnyilatkozata (misszió)


                 A küldetésnyilatkozat az iskola alapvető meggyőződését, értékrendjét és jellegzetességeit tartalmazza. A küldetésnyilatkozat az iskola filozófiáját fejezi ki.

          Nagyon fontos, hogy az iskola valamennyi pedagógusa és alkalmazottja ismerje, elfogadja. A külső környezet felé irányul. Közvetíti, hogy kik vagyunk, miért létezünk. Tartalmazza az iskola alapvető meggyőződését, értékrendjét és jellegzetességeit. Feltárja, hogy mi célból van az iskola, mit akarunk, mit szeretnénk. Tömören vázolja, hogy küldetésünket hogyan kívánjuk elérni.

           

          • A gömörhorkai MTNyA küldetése, hogy kiegyensúlyozott, nyugodt, családias légkörben egészséges szellemű gyermekeket neveljen, akik elfogadják az egyetemes értékek közvetítését, az emberi méltóság tiszteletét nemzetiségre, fajra, felekezetre való tekintet nélkül, az erkölcsi normák elsajátítását, azok alkalmazását a mindennapi életben.
          • Küldetésének tekinti a magyar nyelvoktatás színvonalának emelését, a tanulók szókincsének és kifejezőkészségének a növelését. Előtérbe helyezi az olvasás és a szépirodalom megszerettetését.
          • Az iskola a szlovák nyelv tiszteletére, a nemzetiségi kultúra értékeinek megbecsülésére, közvetítésére és megőrzésére, a hagyományok ápolására ösztönzi a tanulókat. A szlovák nyelv oktatásában a modern kommunikatív oktatatási módszereket alkalmazza.
          • Az iskola elősegíti, hogy a tehetséges tanulók a különböző szintű és rangú versenyeken továbbra is kiváló eredményeket érjenek el.
          • Az iskola a tanulókat felkészíti arra, hogy megismerjék, védjék és formálják a természeti és társadalmi környezetüket, továbbadják az általános emberi értékeket, tudjanak élni jogaikkal, teljesítsék kötelességeiket, elfogadják embertársaikat és tiszteljék az emberi méltóságot.
          • Az iskola az oktatás mellett arra törekszik, hogy a tanulók megőrizzék és továbbvigyék a falunkra és régiónkra jellemző hagyományokat, tekintsék szívügyüknek a természet és a környezet védelmét, a falu kulturális és sportéletének gazdagítását.
          • A Gömörhorkai Magyar Tannyelvű Alapiskola küldetése, hogy a tanulók erkölcsi tartással, alkalmazkodó-képességgel és jó kommunikációs készséggel rendelkező, önállóan dönteni és cselekedni tudó tanulókká válva megtalálják helyüket a társadalomban, akik minden szinten megállják helyüket tudásban, emberségben, erkölcsi tartásban és tisztességben.